ATK-cast: Startupit & ATK-castin renessanssi

25.4.2024

Minkälaisia odotuksia juristeille asetetaan startup-ympäristöissä, entä mitä nuoren yrityksen toimintaympäristö oikeastaan pitää sisällään? Jaksossa sukellamme elämänmakuisten tarinoiden äärelle yhdessä vieraamme, sarjayrittäjä Taneli Tikan kanssa.

Taneli on startupien ja kasvuyhtiöiden tunnetuimpia nimiä Suomessa. Sarjayrittäjä, hallitustekijä, innovaatiojohtaja, sijoittaja, ja tunnettu pitkästä monimuotoisesta urastaan teknologiayrityksissä. Tanelin uran varrelta löytyy virstanpylväitä mm. Valtion Kehitysyhtiö Vaken toimitusjohtajana, Tieto Oyj:n innovaatiojohtajana sekä lukuisten yhtiöiden hallituksista, neuvonantajaryhmistä, kuten myös erilaisista valtion asiantuntijaryhmistä. Taneli on myös Teknologiateollisuuden tekoälyryhmän entinen puheenjohtaja ja nykyinen hallituksen jäsen.

Studiossa Tanelin ristikuulustelusta vastaamassa ovat IT-oikeuden Yhdistyksen hallituksen jäsenet Heikki Lindroos ja Yacine "Jasu" Ouarab.

Pääset kuuntelemaan podcastin seuraavien palveluiden kautta:

Voit kuunnella tai ladata ATK-castin jakson myös yhdistyksen nettisivuilla.

Palautetta jaksosta voi laittaa LinkedInissä, X:ssä tai maililla (atkcast@it-oikeus.org).