ATK-raportti 26.6.2024: EU Microsoftin, Applen ja päästä päähän -salausten kimpussa

1.7.2024

Se on täällä taas!

ATK-raportti on ATK-castin kuukausittainen keskustelujakso IT-oikeuteen enemmän tai vähemmän liittyvistä ajankohtaisista aiheista, jossa äänessä ovat IT-oikeuden Yhdistyksen hallituksen jäsenet ilman tähtivieraita. ATK-raportin kesäjaksossa Teemun, Jannen ja Jasun pureskeltavaksi päätyivät EU-komission tutkinnat koskien Microsoftin Teams-sovellutsta ja Applen sovelluskappaa sekä Chat Control -asetusehdotus, jonka myötä viestialustat voisivat joutua avaamaan end-to-end-salauksensa.

Kuukauden vinkit:

Ekstravinkkinä EY-tuomioistuimen “banaanituomio” komission ja United Brands’in välillä, josta ilmenee banaanin tyyppiominaisuudet.

Pääset kuuntelemaan podcastin seuraavien palveluiden kautta:

Voit kuunnella tai ladata ATK-castin jakson myös yhdistyksen nettisivuilla.

Palautetta jaksosta voi laittaa LinkedInissä, X:ssä tai maililla (atkcast@it-oikeus.org).