ATK-raportti 27.5.2024: Valituksia Temusta ja ChatGPT:stä sekä ajatuksia kyberturvallisuudesta

29.5.2024

Se on täällä taas!

ATK-raportti on ATK-castin uusi, kuukausittainen keskustelujakso IT-oikeuteen enemmän tai vähemmän liittyvistä ajankohtaisista aiheista, jossa äänessä ovat IT-oikeuden Yhdistyksen hallituksen jäsenet ilman tähtivieraita. ATK-raportin toisessa jaksossa Teemun, Jalmarin ja Jasun pureskeltavaksi päätyivät kuluttajajärjestöjen tekemät DSA-valitukset kiinalaisesta verkkokauppa Temusta ja NOYB:n tekemä valitus OpenAI:sta sekä esitys kyberturvallisuuslaiksi ja Helsingin tietomurtotapaus.

Kuukauden vinkit:

Pääset kuuntelemaan podcastin seuraavien palveluiden kautta:

Voit kuunnella tai ladata ATK-castin jakson myös yhdistyksen nettisivuilla.

Palautetta jaksosta voi laittaa LinkedInissä, X:ssä tai maililla (atkcast@it-oikeus.org).